Klasy szachowe, przygoda z Królewską Grą

Szachy w Szkole

Klasy szachowe, przygoda z „Królewską grą”

„Szachy to wspaniała Królewska Gra. Uczą jak walczyć, jak iść na kompromis, jak się wycofać… by potem ruszyć do ataku. Szachy uczą życia.”

      Czy opłaca się uczyć dzieci gry w szachy? Czy warto aby szachy pojawiły się i na stałe zagościły w programach polskiej szkoły?    Z pewnością TAK!

        Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka, pozytywnie wpływa zarówno na rozwój umysłowy jak i osobowościowy. W dużym stopniu poprawia zdolności intelektualne i arytmetyczne. Wyostrza predyspozycje do nauki języków obcych. Szachy kształcą umiejętność krytycznego myślenia oraz oceny sytuacji. Uczą planować, organizować i przewidywać zdarzenia. Wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych, koncentracji, myślenia przyczynowo-skutkowego oraz zależności między zdarzeniami.

      Dzięki wspólnej inicjatywie p. Dyrektor Elżbiety Wnuk i UKS Biały Pion od ponad 15 lat w Szkole Podstawowej Nr 2 w Gryfinie istnieją i działają klasy szachowe. Obowiązkowa nauka gry w szachy wprowadzona została w 2006 roku w programach wybranych klas pionu I-III. Dzieci uczą się na lekcjach podstaw i tajników gry. Bawiąc się, jednocześnie wspomagają swoje przygotowanie do kariery szkolnej oraz życia. Zdolności sportowe i talent, doskonalone na zajęciach dodatkowych w UKS Biały Pion, wielokrotnie przynosiły szkole, klubowi i miastu wiele pięknych zwycięstw i czołowych miejsc na turniejach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.

        Warto również wspomnieć, że szachy w gryfińskiej „dwójce” jako pierwsze w województwie zachodniopomorskim przystąpiły i działają w ogólnopolskim programie „Edukacja przez Szachy w Szkole” pod patronatem Polskiego Związku Szachowego. Nie sposób na koniec podziękować wszystkim którzy pomagają i wspierają przedsięwzięcie. Pani dyrektor Elżbiecie Wnuk i rodzicom młodych szachistów za twórcze i kreatywne wsparcie oraz głównym mecenasom i sponsorom działań: Gminie Gryfino oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna za opiekę finansową.