20 lat UKS Biały Pion Zaproszenie na wystawę WERNISAŻ 20.04 g. 17.00

SZACHY ŚWIATA

20-lat UKS Biały Pion Gryfino 1997-2017

Wystawa kompletów szachowych oraz prezentacja prac „Szachy w oczach dziecka” WERNISAŻ 20.04 /czwartek/ g. 17.00

Wystawa w części pierwszej zawiera zbiór kompletów szachowych, które są własnością gryfińskich pasjonatów Królewskiej Gry z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Biały Pion”. Prezentowane eksponaty dotarły do Gryfina z pięciu kontynentów. Do najbardziej ciekawych zaliczyć można ręcznie toczone, kamienne szachy z Afganistanu oraz cięty w półszlachetnym onyksie komplet z USA. Pięknie prezentują się metalowe zestawy szachowych postaci z Egiptu i Grecji a także duża kolekcja drewnianych figurek z Czarnogóry, Niemiec, Austrii i Polski w tym rzadko spotykane szachy z afrykańskiego drzewa balsa. Ciekawy temat walki hiszpańskich konkwistadorów z Imperium Inków przedstawiają szachy z Peru oraz oryginalnie ukazana odwieczna wojna życia ze śmiercią w efektownym komplecie z Meksyku.

Część druga wystawy, pod patronatem PGE Dolna Odra, to wybór prac plastycznych „Szachy w oczach dziecka”. wykonanych przez uczniów klas szachowych działających w Szkole Podstawowej Nr 2 w Gryfinie od 2006 roku. Przedstawiają one przepiękne dziecięce spojrzenie na magię szachowego wojska, świat ustawicznej rywalizacji i walki z ponadczasowym przesłaniem współzawodnictwa Fair Play.

Uczniowski Klub Sportowy „Biały Pion” od dwudziestu lat popularyzuje naukę „Królewskiej Gry” wśród najmłodszych mieszkańców Gryfina. System całorocznych rozgrywek turniejowych, zajęcia klubowe oraz funkcjonujące klasy szachowe w ramach ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” stanowią doskonałą i sprawną metodę poszukiwań młodych talentów. Jednak celem nadrzędnym podejmowanych działań, jest uniwersalny wpływ szachów na karierę szkolną oraz przygotowanie do życia. Zarówno poprzez aktywizację rozwoju psychicznego i intelektualnego, doskonalenie logicznego myślenia, planowania, przewidywania, spostrzegawczości i systematyczności oraz twórczej aktywności.

ZAPRASZAMY!!!